Son Dakika
17 Aralık 2018 Pazartesi

Ermenistan’da gösteriler sonrası Sarkisyan istifa etti

23 Nisan 2018 Pazartesi, 16:38

Ermenistan’da eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın başbakan olmasını engellemek için başlayan ve Sarkisyan başbakan seçildikten sonra devam eden protesto gösterilerine onlarca asker de dahil oldu. Gösterilerin 11.’inci gününde Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan’ın istifa etti. Sarkisyan, “Yanılmışım. Başbakanlığı bırakıyorum” dedi.

Uluslararası haber ajansı AP, Sarkisyan’in internet sayfasına dayandırdığı haberde, Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan’ın istifa ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanlığı koltuğundan ayrılan Serj Sarkisyan protesto eylemlerine rağmen başbakan olmuştu.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’dan bir dizi asker göstericilerin safına katılarak Sarkisyan’ın başbakanlığını eleştirmişti.

Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan, “Sokaklardaki protestocular benim başbakan olmamı istemiyor. Talebinizi yerine getiriyorum. Size son kez başbakan olarak sesleniyorum. Paşinyan haklıydı. Yanılmışım. Başbakanlığı bırakıyorum” diyerek istifa ettiğini açıkladı.

Protesto gösterilerine katılan bir asker, askerlik görevlerine devam ettiklerini ve üzerlerinde silah bulunmadığını açıkladı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, askerlerin gösterilere katılmasını kınarken görev yerlerini terk eden askerlerle ilgili yasal işlem yapılacağı duyurdu.

Muhalifler, 13 Nisan’da Sarkisyan’ın başbakanlığa aday gösterilmesiyle, Liberal siyasi güçlerin oluşturduğu Elk (Çıkış) koalisyonu üyesi, Milletvekili Nikol Paşinyan’ın öncülüğünde protesto gösterilerine başlamıştı.

ntv.com.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam