Son Dakika
17 Aralık 2018 Pazartesi

“Menbiç” öne çıktı

16 Şubat 2018 Cuma, 16:38

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye ile ABD’nin sorunların çözümü için mekanizmalar oluşturmaya karar verdiğini söyleyerek “Sonuç odaklı çalışacağız. Önce YPG’nin Menbiç’ten çıkması lazım” dedi. Ele alınacak ilk konunun Menbiç olacağını belirten ABD Dışişleri Bakanı Tillerson da, “Menbiç’i müttefik kuvvetlerimizin kontrolünde istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ankara Palas’ta bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD ile ilişkileri normalleştirme konusunda mutabakata vardık” dedi.

“Güvenlik kaygılarımızın ciddiye alındığını düşünmek istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, “Yeni bir mekanizma oluşturma kararı aldık” şeklinde konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: ÖNCE YPG’NİN MENBİÇ’TEN ÇIKMASI LAZIM

” YPG’nin Fırat’ın doğusuna geçmesi konusunda emin olmamız gerekir. Önce YPG’nin Menbiç’ten çıkması lazım” diyen Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim endişelerimiz doğrudan bize yönelik oluşan tehditlerle ilgili yani YPG’nin bize saldırılarıyla ilgili. İnsanlarımız ölüyor. Bu çalışma grubu ve bu çerçevede atılacak somut adımlar önemli. 2016 yılında ABD’nin Türkiye’ye verilmiş sözleri vardı bu sözler tutulmadı. Bir keresinde YPG’lilerin Fırat’ın doğusunda gittiklerini anlatmak için bizden bir heyet çağrıldı daha sonra gördük ki gitmemiş. Münbiç yüzde 95 Arap şehriyse YPG’nin burda olması oranın hiçbir zaman istikrar sağlanmaz. Ama önce YPG’nin Münbiç’ten çıkması lazım.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Tillerson’ın ziyaretini önemli ve faydalı buluyoruz. Türkiye ve ABD uzun yıllardır stratejik ortaklığını derinleştirerek sürdürmüştür. Bu ortaklık farklı alanlara genişletilmiştir ve sadece bölgemizde birçok ülke ve halk bu ortaklıktan faydalana gelmiştir.”

“Geçmişte de kritik aşamalar oldu ama her zaman bu ortaklığı ön planda tutarak geçmişte bu kritik aşamaları birlikte geçtik. Dün akşam Cumhurbaşkanımızla beraber yaptığımız üçlü toplantıda taraflar düşüncelerini kaygılarını söylemiştir. Şimdi kritik bir aşamada, ya bu ilişkileri yoluna koyacaktık ya da daha da kötüye gidecekti.”

“Elbette bunun için atılması gereken adımlar var. FETÖ, ABD’nin YPG’ye desteği, İlişkilerimizi normalleştirme konusunda mutabakata vardık. Elbette kaygılarımızın ciddiye alındığını düşünmek istiyoruz. Bugüne kadar verilen sözler oldu, tutulmayan sözler de oldu çözemediğimiz konular da oldu. Birlikte neler yapabiliriz bunları da konuştuk. Yeni bir mekanizma oluşturma kararı aldık.”

“Örneğin FETÖ konusunda değerlendirmeleri kamuoyunda yapmak yerine bu mekanizma içerisinde yapmakta fayda var.”
“Suriye konusunda somut adımlar atarak bu konuları aşmak istiyoruz. Bu mekanizmalar topu taca atma değildir. Tam tersine anlaştığımız gibi sonuç alıcı mekanizmalar olacaktır. İnşallah ilk toplantı da mart ayının ortasından önce gerçekleşecek bu konuda da mutabakatımız var.”
ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE’DEKİ TUTUKLAMALARIN OHAL’LE İLGİSİ YOKTUR
“Türkiye’deki yargı süreçlerinin, Türkiye’deki OHAL’le alakası yoktur. OHAL’le FETÖ terör örgütüne karşı hızlı adımlar atmamız gerekiyor. Yargı evrensel kurallarla yürür. Bağımsız yargı bu konuda kararlarını veriyor. Biz AİHM’e de bağlıyız.”

ÇAVUŞOĞLU’DAN S-400 FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ AÇIKLAMASI

Rusya’dan alınacak S-400 savunma sistemiyle ilgili bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kullandığınız terminolojiye karşı olduğumu bildiririm. Tehdit ifadesini kullandınız bu doğru değil. Bu konuyu sadece dün konuşmadık daha önce de konuştuk. Kongre’de çıkan bir yasa var. Onu bize izah ettiler. Diğer taraftan bir konu var ki hava savunma sistemine Türkiye olarak ihtiyacımız var. Bir yerden de karşılamamız lazım. Rusya bu konuda bize cazip teklifte bulundu. En son Paris’te bir ortak üretim anlaşması imzaladı. Bu konuda biz görüşmelerimizi Rusya’yla Kongre’den önce tamamladık.”

TILLERSON: MENBİÇ’İ MÜTTEFİK KUVVETLERİMİZİN KONTROLÜNDE İSTİYORUZ

“Menbiç öncelikli konumuz, stratejik olarak önemli” diyen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bu kente ilişkin değerlendirmesini yaptı.

Tillerson, “ABD, buranın bizim müttefik kuvvetlerimizin kontrolü altında olmasını istiyor. Başka herhangi bir gücün buraya tekrar girmesini istemiyoruz. Bu bizim tartışmalarımızın önemli noktalarından biri olacak” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson Menbiç’le ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’de bölünme olmadan çözüme ulaşmak istiyoruz. Öncelikle Menbiç konusunu ele alacağız. Kuzey Suriye’nin tamamı üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.”

TILLERSON: SURİYE’DE BİRLİKTE ÇALIŞMAMIZ ÖNEMLİ
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, “Türkiye ile ilişkilerimiz sürekli ve stratejiktir. Türkiye ile Suriye’de birlikte çalışmamız önemli. Suriye’de gerilimin artmamasına çalıyoruz. SDG’ye sağladımız desteğin sınırlı olacağını aktardık” dedi.

ntv.com.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam