Son Dakika
17 Aralık 2018 Pazartesi

ABD’nin sır teklifi ortaya çıktı

30 Eylül 2017 Cumartesi, 00:31

ABD, BM ve İngiltere’nin 25 Eylül’de yapılan gayrimeşru referandumun ertelenmesi karşılığında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) sunduğu alternatif teklifin ayrıntıları ortaya çıktı. Amerika’da yayın yapan Washington Post gazetesinin yazarı David Ignatius, yayınlanan makalesinde ABD Dışişleri’nin Mesud Barzani’ye üç yıllık bir yol haritası sunduğunu yazdı.

Gayrimeşru referandumun yapılmasına 1 hafta kala Barzani’ye sunulan teklif çok tartışılmış, hatta bazı medya organlarında referandumun ertelenebileceği haberleri dahi çıkmıştı. Ancak tüm gelişmelerin ardından Barzani, yapılan teklifi reddetmiş, 25 Eylül’de referandum kararından geri adım atmamıştı.

BARZANİ’YE SUNULAN ÜÇ YILLIK PLAN

Makalesinde, ABD yönetiminin aylar öncesinden bölgede baskı yaptığını yazan Ignatius, Barzani’ye “itibarını koruyan” bir önerinin sunulduğunu ve üç yıllık bir yol haritasınun çizildiğini aktardı.

4 maddede sıralayabileceğimiz o sır teklif;

– Yol haritasında, Bağdat-Erbil hattında üç yıl boyu müzakere yapılacak

– Yapılacak müzakerelerin arabuluculuğunu Birleşmiş Milletler (BM) yürütecek

– Tüm anlaşmazlık konuları madde madde ele alınacak

– Ele alınacak konular arasında “bağımsızlık” da bulunacak

“REDDETMEK ZORUNDAYDIK”

ABD’li yetkililerin kendisine Barzani’nin tüm bu önerileri reddederek referandumu düzenlediğini belirten Washington Post yazarı, konuyu Barzani’nin oğlu Mesrur Barzani’ye de sorduğunu duyurdu. David Ignatius, Mesrur Barzani ile yaptığı söyleşide “Bunu yapmak zorundaydık. Çünkü Irak hükümeti anayasanın çok sayıda maddesini ihlal etti” dediğini aktardı.

BARZANİ, ABD’DEN YARDIM İSTEDİ

ABD, BM ve İngiltere’nin yaptığı bu teklifi yazara değerlendiren Mesrur Barzani, Irak hükümetinin kendileri cezalandırdığını iddia ederek şunları söyledi: “ABD müttefiklerini desteklemeli. Bunu en iyi yapabilecek olan ülke onlar. Amerika’nın, Kürdistan’a yöneltilen tehditler karşısındaki pasifliğinden endişeliyim.”

YAZAR MAKALESİNİN SON BÖLÜMÜNDE KENDİ YORUMUNA DA YER VERDİ

Gayrimeşru referandum hakkında kendi düşüncelerine de yer veren yazar, Kürtlerin referandum kararı ile yanlış bir hesap yaptığını belirterek bu referandum için, “ABD, Irak hükümeti ve kendileri için gereksiz sorunlar ortaya çıkaracağı” yorumunda bulundu.

ABD’nin bölgede artan gerilimi azaltmak için çok çalışması gerektiğini aktaran David Ignatius, suçlu kim olursa olsun Trump yönetiminin “Bağdat-Erbil hattında” arabuluculuk yaparak diyaloğun devam etmesini sağlaması gerektiğini vurguladı.

Erkan Talu / Haber7.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam