Son Dakika
21 Ekim 2018 Pazar
06 Ağustos 2017 Pazar, 01:47
Abdurrahman Yılmaz
Abdurrahman Yılmaz ezberbozandanismanlik@gmail.com Tüm Yazılar

Biz Her Şeye Rağmen Bir Aileyiz!

EZBER BOZAN 

“Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara ‘öf’ bile deme, onları azarlama, onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsra Suresi, 23. ayet)

Merhaba sevgili okurlarım,

Türk töremiz ve dinimiz gereğince önem verilenlerin başında “Vatan, Millet, Devlet, Bağımsızlık ve Aile “ gelmektedir.  Aile, millet ve devlet olgusunun çekirdeğidir.  Aile olmak sadece evlenmek, çocuk sahibi olmaktan çok öte bir şeydir bizim kültürümüzde ve inanç yapımızda.  İsterseniz önce aşağıdaki hikayeyi okuyup sonrasında karar verelim nasıl bir aile ferdi olduğumuza.

 

Yaşlı Baba ve Oğlu…

80’ine merdiven dayamış yaşlı baba ile onu ziyarete gelen 45 yaşında ve saygın bir işi olan oğlu salonda oturuyorlardı. Hal-hatırdan, çoluk-çocuktan, havadan-sudan sohbet ettikten sonra oğlu susmuş, ayrılmanın sinyalini vermişti. O anda üzerinde oturdukları sedirin yanındaki pencerenin pervazına bir karga kondu.

Yaşlı baba kargaya gülümseyerek biraz baktıktan sonra oğluna sordu: “Bu ne oğlum?”

Oğlu şaşkın, cevapladı: “O bir karga baba.”

Yaşlı baba kargaya biraz daha baktıktan sonra yine sordu: “Bu ne oğlum?”

Oğlu daha da şaşkın, yine cevapladı: “Baba, o bir karga”

Karga hala pervazda, komik hareketlerle başını sağa sola çeviriyor, başını yan yatırıyor, havaya bakıyor, sonra başını yine onlara çeviriyordu. Yaşlı baba üçüncü defa sordu:”Bu ne?”

Oğlunun şaşkınlığı sabırsızlığa dönmüştü: “O bir karga baba, üç oldu soruyorsun. Beni  işitmiyor musun?”

Yaşlı baba dördüncü defa da sorunca oğlunun sabrı taştı ve sesini yükseltti: “Baba bunu neden yapıyorsun? Tam dört defadır onun ne olduğunu soruyorsun, sana cevap veriyorum ve sen hâlâ sormaya devam ediyorsun. Sabrımı mı deniyorsun?”

Babası -yüzünde hâlâ bir gülümseme- yerinden kalktı, içeri odaya gitti ve elinde bir defterle döndü. Bu bir hatıra defteriydi. Oturdu, sayfalarını karıştırdı ve aradığını buldu. Sevgiyle gülümsemeye devam ederek sayfası açık bir vaziyette defteri oğluna uzattı ve o sayfayı okumasını söyledi.

“Bugün 3 yaşındaki minik yavrumla salondaki sedirde otururken yanı başımızdaki pencerenin pervazına bir karga kondu. Oğlum tam 23 defa onun ne olduğunu sordu. 23 soruşunda da ona sevgiyle sarılarak, onun bir karga olduğunu söyledim. Rahatsız olmak mı? Hayır! Onun sorusunu masumca tekrar edişi içimi sevgiyle doldurdu.”

“Yaradandan Kork, Kuldan Utan, Anne ve Babanı Arayıp Sormayı Unutma!”

Bir devleti bir millet, bir milleti ise aile kültürü şekillendirir.

www.ezberbozandanismanlik.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam