Son Dakika
21 Ekim 2018 Pazar
03 Ağustos 2017 Perşembe, 00:22
Abdurrahman Yılmaz
Abdurrahman Yılmaz ezberbozandanismanlik@gmail.com Tüm Yazılar

“2017’nin Türk Dili Yılı” İlan Edilmesi “Ortak Dil Türkçe” Projesi

EZBER BOZAN 

Türkçe ağzımda annemin ak sütü gibidir.” Yahya Kemal BEYATLI

Cumhurbaşkanımız bildiğiniz üzere 2017 yılını Türk dili yılı ilan etti. Bu bağlamda gözüme takılan bir projeyi mercek altına aldım ve muhteşem bir manzarayla karşılaştım. Nasıl mı? Buyrun:

Milli Eğitim bakanlığımız ile Bosna Hersek Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokoller çerçevesinde Bosna Hersek’te Türkçe 2015 yılından bu yana seçmeli yabancı dil olarak okutulmaya başlanmış. Bu yıl ise protokol kapsamında Boşnakça da ülkemizde seçmeli yabancı dil olarak okutulacak.

Bosna Hersek’te Tercihim Türkçe Projesi adı altına başlatılan projede bugün Bosna Hersek’teki 140 devlet okulunda ikinci yabancı dil olarak Türkçe öğretilmektedir. Türkçe öğretilen okullar ile İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kardeş okul yapılması ile faaliyete başlayan Kardeş Okul Projesiyle 2015 yılından 2017 yılı Ağustos ayına kadar toplam 1200 öğrenci ve öğretmen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde İstanbul’u dolayısıyla Türkiye’yi ziyaret etmiş bulunmakta. Türkiye’den ise  350 Türk öğrenci de Bosna Hersek’teki kardeş okullarını ziyaret etmiş durumda.

 

Kardeş Okul Projesi kapsamında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonuyla Türkiye’deki kardeş okulların da desteğiyle Bosna Hersek’teki kardeş okullara akıllı tahtalar, bilgisayar, projeksiyon cihazı ve aparatları, beyaz yazı tahtaları gibi teknik destekler verilmiş ve bütün okullara bu malzemeler teslim edilmiştir. Şu ana kadar yapılan ise TDBB ‘nin katkıları ile 20 Türkçe sınıfı tamamlanmış durumda. Toplam Türkçe öğrenen öğrenci sayısı 7500 proje kapsamında 23 Nisan kutlamaları son iki yıldır büyük bir katılım ile gerçekleştirilmektedir. 2016 ve 2017 yıllarında toplam 100 Boşnak Türkçe öğretmenine “Türkçe Öğretim Metotları” başlıklı 6 gün süren eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

Ortak bir geçmişe, kültüre ve dine mensup olduğumuz Bosnalı kardeşlerimizle dil ortaklığı da yapılmış bu projeyle. Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın mısraları aklıma geliyor hemen. “Türkçem benim ses bayrağım!”. Balkanlarda ses bayrağımızın Türkçe olması kadar mutluluk veren bir şey yok kanaatimce. “2017 Türk Dili Yılı” ilan edilmesini süsleyen ve  bu çağrının içini dolduran bu çalışmanın Bosna dışında diğer akraba topluluklarda da hayat bulması temennimiz. Bunun için başta Yunus Emre Enstitüsü olmak üzere tüm kurumlarımıza da çağrıda bulunmuş olalım.

Kardeş Okul Projesine gönülden destek veren başta İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ömer Faruk YELKENCİ Beyefendi olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına, İlçe Milli Eğitim Müdür ve çalışanlarına, kardeş okullarımızın Müdür ve çalışanlarına, Yunus Emre Enstitüsünün Bosna Hersek’ teki çalışanlarına  teşekkürlerimizi de sunmayı ihmal etmiyoruz.

www.ezberbozandanismanlik.com

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Xturk Teması. Tasarım ve Programlama: Moradam